mitologia · początek · świat

Dlaczego żółw?

Nie istnieje metafora dla sposobu, w jaki Wielki A’Tuin, żółw świata, porusza się przez galaktyczną noc. Kiedy ktoś ma dziesięć tysięcy mil długości, skorupę poznaczoną kraterami meteorów i przyprószoną lodem komet, nie może być rozsądnie porównany do nikogo prócz siebie.

∼ Czarodzicielstwo

Wiele kultur, kompletnie ze sobą niezwiązanych, ma podobne wizje na temat miejsca świata we wszechświecie. Szczególną popularnością w mitologiach cieszy się żółw: w buddyzmie jest wcieleniem Buddy, dla Polinezyjczyków jest bogiem oceanu, na Karaibach wierzono, że przynosi płodność, ale z jakiegoś powodu świat uznał, że jest też doskonałym zwierzęciem do noszenia Ziemi.

W mitologii chińskiej żółw podtrzymywał świat, a jego cztery nogi wskazywały cztery strony świata. Majowie wierzyli, że ziemia jest żywą istotą, która ma postać żółwia, a Siuksowie sądzili, że przestrzeń mieści się w skorupie tego gada.

Pewien XVII-wieczny duchowny, Samuel Purchas, napisał kilka dzieł o zagranicznych wojażach, choć sam nigdy nie podróżował – spisywał relacje żeglarzy. Wedle jednego z jego raportów Hindusi wierzą w świat spoczywający na bogu Winszu, który przybrał postać żółwia.

A dokąd płynie ten żółw? Jaką ma płeć? Co go podtrzymuje? “Stos innych” – odpowiedziała pewna zwolenniczka kosmologii hinduskiej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s